• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/karabukmavidogalgaz.muhendislik
    • Endüstriyel Doğalgaz Dönüşümleri

Doğalgaz Nedir ?

Doğalgaz nedir ?

Doğalgaz metan, etan, propan gibi hafif moleküler ağırlıklı hidrokarbonlardan oluşan renksiz, kokusuz ve havadan hafif bir gazdır.
Doğalgazın en önemli özelliği temiz bir yakıt olması ve çevreyi kirletmemesidir.Doğalgaz gaz halinde olması nedeniyle hava ile daha iyi bir karışım oluşturarak kolay yanar, tam yandığında mavi bir alev oluşturur.
Doğalgaz gaz halinde olması nedeniyle daha hassas kontrol edilebilme imkanı bulunmaktadır. Doğalgaz Ucuzluk sıralamasında yıllardır en ucuz yakıtlardan biri olarak kalmıştır.

Doğalgazın üstün özellikleri nelerdir ?

Doğalgazın başlıca özellikleri şunlardır:
 Renksizdir,
 Kokusuzdur,
 Zehirsizdir,
 Havadan hafiftir.

Doğalgaz kokusuz olması nedeniyle sızıntısı fark edilemeyeceğinden, özel olarak kokulandırılmıştır. Havadan hafif olması nedeniyle yükseldiğinden LPG’ye göre bir avantaj teşkil etmektedir.

Doğalgaz; çevreye saygılı havayı, kirletmeyen, doğaya zarar vermeyen “çevreci” bir enerji kaynağıdır. Doğalgaz , yandığı zaman havayı kirletici kükürt oksitleri ve karbon tanecikleri gibi atık maddeler meydana getirmemektedir.

Doğalgaz ; doğanın, çevrenin, dolayısıyla insan geleceğinin ciddi bir sigortasıdır. Dünyada kullanımı hızla yaygınlaşan doğalgaz , yüksek ısıl değeri ve diğer nitelikleriyle önemli bir tercihe dönüşmektedir.

Verimli bir yakıttır. Gaz halinde olması nedeniyle, yanıcı ve yakıcı moleküllerin birleşme şansı fazla olduğu için daha yüksek verimle yakma olanağı vardır.

Doğalgaz otomatik kontrole daha uygun olması nedeni ile enerji tasarrufu sağlamaktadır. Devreye girip çıkması daha kısa sürede olduğundan otomatik kontrolle kullanılması daha kolaydır.

Doğalgaz yakma işlemi için daha az hava fazlalığı kullanıldığından da enerji tasarrufu sağlar. Her yanıcı molekülün yakıcı molekülle birleşme şansı kömür ve fueloil’e göre daha fazla olduğundan yakma için daha az hava kullanılmaktadır. Temiz kazan daireleri ortaya çıkar.

Duvar tipi kombi cihazlarının avantajları ve dezavantajları

Duvara monte edilen şofben tipindeki kombi cihazları hem ısıtma sıcak suyunu, hem de sıcak suyunu birlikte üretir. Cihazlar atmosferik brülörlü olup; ısıtma ve ısı değiştirici yüzeyleri paslanmaz çelik, bakır ve bronz malzemelerden yapılabilmektedir. Şekil olarak şofbenlere benzer ve duvara asılarak monte edilirler.

Avantajları:
a- Alternatiflerine göre ucuzdur.
b- Hem ısıtma, hem de kullanma sıcak suyu temini aynı zamanda mümkündür.
c- Duvara monte edildiği için az yer kaplar.
d- Sirkülasyon pompası ve kapalı genleşme tankı üzerindedir.

Dezavantajları:
1- İlk yatırım maliyetinin yüksek olması

2- Merkezi sisteme göre yakıt tüketiminin daha fazla olması

3- Yüksek verimli kullanım ömürlerinin 8-10 yıl olması

4- Kapasitelerinin sınırlı olması (20.000-25.000 kcal/h)

Kombi Cihazları Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

1- Tam emniyet sistemine sahip olmalıdır. Tam emniyet sisteminin içinde:
a- 2 ya da 3 manyetik gaz ventili
b- İyonizasyonla alev kontrolü
c- Düşük basınç kontrolü (presostat veya benzeri sistemler ) özellikleri bulunmalıdır. Düşük basınç kontrolü olmazsa, gelen gazın basıncının çok düşmesi halinde gaz sızıntısı riski doğar. Buna karşı da düşük gaz basıncı emniyeti olmalıdır.
2- Modülasyon: Kaliteli, ekonomik bir kombi, modülasyon kontrolü, yani su ve oda sıcaklığına göre alev boyunu ayarlayabilen tipte olmalıdır. Bu tür cihazlar on-off kontrollü cihazlara göre önemli ölçüde tasarruf ve konfor sağlamaktadır. Modülasyon yapabilen kombilerdeyse, modülasyon aralığı en geniş olan kombiler kullanılmalıdır. Bu tür kombilerde en yüksek tasarruf ve konfor sağlanır. Bunun bir başka üstünlüğü eşanjörün daha düşük sıcaklık etkisinde kalması ve ömrünün uzamasıdır.
3- Sıcak su eşanjörü: Klasik sıcak su eşanjörlerinin boyutları çok ufaktır. Bu cihazlarda eşanjörlerde çok çabuk kireçlenme olmaktadır. Ayrıca yüksek sıcaklık, korozyona sebep olmaktadır. Bu eşanjörlerin yerine serpantinli mini boyler kullanılan kombiler tercih edilmelidir. Bu sistemde sürekli rezerv su olması, özellikle yaz mevsiminde sıcak su ihtiyacına çabuk cevap verilebilmesi avantajını, dolayısıyla enerji ve sudan tasrruf edilmesini sağlar.
4- Modern bir kombi arızasını hata mesajlarıyla kullanıcı ve servise gösterebilmelidir. (Display)
5- Mekanik kontrollü (flowing switch vb. gibi elemanlar kullanılan) kombiler yerine, termostat kontrollü elektronik kombilerin kullanılması, sistemin ihtiyaçlara çabuk cevap vermesi nedeniyle konfor ve ekonomi sağlayacaktır.
6- Hermetik kombilerde, istendiğinde iki ayrı baca kullanılabilecek (taze hava ve egzost için) tipte konstrüksiyonlar seçilmelidir. İçiçe bacalarda egzost havasının taze havayı ısıtması sonucu fan kapasitesi düşecektir.
7- Bacalı kombilerde, mutlaka baca sensörü kullanılmalıdır.
8- Kombi cihazları tesisatta genelde en üst kotta olduğu için, kolay hava tahliyesi yapılabilecek çözümler tercih edilmelidir.